Başkan’ın Mesajı

Sevgili Darüşafakalılar,

Şubat 2022’de gerçekleşen olağan genel kurul sonrası camiamızın teveccühü ile göreve geldik. Göreve gelirken edindiğimiz düstur; geleneğin izinde, geleceğin peşinde olmak idi. Gerçekten de 114 yıllık maziye sahip derneğimizi yönetebilmenin yolunun ancak kadim değerlere sahip çıkmaktan ve günü yakalamaktan geçtiğinin farkındayız ve bu bilinç ile hareket ediyoruz.

Göreve gelmeden de ifade ettiğimiz üzere görevi dar anlamda yorumlamayacağımızı, cemiyetimizin, spor kulübümüzün ve hatta eğitim kurumlarımızın her daim yanında olduğumuzu, kısaca Siyah-Yeşil in olduğu her yere sahip çıkacağımızı tekrar ifade etmek isteriz. Bu kapsamda üç kurumun başkanları olarak aylık istişare toplantılarımızı yapmaktayız. Bu birlikteliğin camiamıza güç katacağından zerre şüphemiz yok.

Göreve geldiğimiz günden bu yana öncelikle kurumsallaşma hamlelerimizi ardı ardına gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam etmekteyiz. Genişletilmiş yönetim kurulumuz ile her biri alanında uzman profesyonellerle süreçleri yönetmekteyiz. Güncellenen logomuz, yayına giren yeni web sitemiz ve düzene sokulan sosyal medya hesaplarımız ile bu kapsamda çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Zira kurumsallaşma olmadan derneğimizin hak ettiği saygıyı göremeyeceği kanaatindeyiz.

2022 yılına gelindiğinin ve iletişim protokollerinin çok ciddi anlamda değiştiğinin farkındayız. Bu kapsamda iletişim komisyonumuz hatırı sayılır bir çalışma ile günün gerekliliklerini yerine getirmektedir.

Camiamızı her fırsatta bir araya getirecek etkinlikler planlamaktayız. Etkinlik demek etkileşim demektir. Uzun zamandır yapılamayan boza-leblebi günü, dünya emekçi kadınlar günü, Darüşşafaka Spor Kulübü Türkiye Kupası yarı final etkinliği, yazarlar buluşması, Yekta Erdöl anma günü, Pilav sportif etkinliği, Pilav Günü etkinliği, Bodrum Pilavı,  Darüşşafaka Spor Kulübü play-off mücadelelerinde maç etkinliği, boğazda tekne etkinliği bugüne kadar yaptığımız etkinliklerin öne çıkanlarıdır. Etkinliklerimiz artarak devam edecektir.

Derneğimizin gelirleri, kamuoyunun da malumu olduğu üzere büyük ölçüde üniversiteli Darüşşafakalı kardeşlerin burslarına vakfedilmektedir. Bununla birlikte oluşan ihtiyaçlara ve devrin ekonomik koşullarına ayak uydurabilmek bazen çok güç hale gelebilmektedir. Bu nedenle daha güçlü bir mali yapıya ulaşmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu kapsamda kaynak geliştirme ekibimiz de ciddi bir çalışma yürütmektedir.

Dernek tüzüğümüzün bazı ihtiyaçlara karşılık veremediğini fark ettik. Bu nedenle camiamızın bu konuya eğilmiş kişileri ve hukukçuları ile bir çalıştay başlattık ve görev süremiz içerisinde hem geçmişin izlerini sürdüğümüz hem de günü ve hatta yakın geleceği yakalayabildiğimiz ideal bir tüzük üzerinde çalışmaktayız.

Yazılım ekibimiz web sitemizi ideal hale getirmek ve de veri tabanını güncellemek için ciddi uğraş vermektedir. Böylelikle Daçkalıların nerede ne iş yaptığını bilebilmesini hedeflemekteyiz. Ayrıca güncellenen ve satışa sunulan ürünlerimize online olarak ulaşılabilecek ‘Daçka Dükkan’ projesini revizyondan geçirip kısa zaman içerisinde yayına sokacağız.

Bunlar kısa zamana sığdırabildiğimiz işlerimiz oldu. Daha niceleri için ise uğraşlarımız devam ediyor.

Bizler camiamızı daha yukarılara taşımak konusunda kararlı bir ekibiz. Bu anlamda büyüklerimizden aldığımız güç ve destek, kardeşlerimizden aldığımız enerji doğru yolda olduğumuzun teyididir.

Saygılarımızla

Darüşşafakalılar Derneği Başkanı

Burak Alkan